EEEHBC220UAR Panasonic
EEEHBC220UAR Images
Please contact us for more photos of EEEHBC220UAR
Part Number EEEHBC220UAR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 16V 20% (4 X 5.8mm) SMD 29.5mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEHBC220UAR
Datasheet download EEEHBC220UAR.pdf
Request Quotation for EEEHBC220UAR
EEEHBC220UAR Specifications
Part Number EEEHBC220UAR
Lead Finish Tin/Bismuth
Leakage Current 3@2Min uA
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Product Dimensions 5.8 mm
Mounting Surface Mount
Package/Case 4 X 5.8
Voltage(DC) 16 V
Capacitance Value 22 uF
Ripple Current 29.5 mA
Construction Cylindrical
Operating Temperature -40 to 105 °C
Product Diameter 4 mm
Product Height 5.8 mm