| Part Number | EEUFC1J221SB |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 630630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 220uF 63V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1285mA 5000h 105\u00b0C Ammo Pack |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFC1J221SB |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFC1J221SB |
|---|---|
| Capacitance Value | 220 uF |
| Lead Finish | Tin |
| Leakage Current | 138.6@2Min uA |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Mounting | Through Hole |
| Ripple Current | 1285 mA |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Package/Case | 12.5 X 20 |
| Product Dimensions | 20 mm |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Termination Style | Radial |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Voltage(DC) | 63 V |
| Product Diameter | 12.5 mm |
| Product Height | 20 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFC1J221SB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZE160ELL471MH15D CAPACITOR CM1 (8X1 Download PDF datasheet for EKZE160ELL471MH15D.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKMR401VSN561VR45M CAPACITOR SNAP-IN - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 560uF 4V 20% (8 X 11.9mm) Cylindrical 4520mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 4SVP560M.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKMG250ELL221MHB51 CAPACITOR (HF) - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 63V 20% (12.5 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 640mA 2000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECA1JHG471B.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 330uF 25V \u00b120% (8 X 15mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 0.087 Ohm 840mA 7000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-250ELL331MH15D.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 35V 20% 2917 J Lead Flat 0.04 Ohm 3200mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEFCS1V100R.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 1000uF 25V \u00b120% (16 X 15mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 0.042 Ohm 1940mA 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-250ELL102ML15S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | CAPACITOR TH MINIATURE ALUMINUM ELECTROLYTIC Download PDF datasheet for EKZN101ETD121MK16S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 35V 20% (8 X 20mm) Radial 5mm 0.067 Ohm 760mA 1000 hr 135\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUTP1V221LB.pdf |