6SVPC220M Panasonic
6SVPC220M Images
Please contact us for more photos of 6SVPC220M
Part Number 6SVPC220M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 6.3V 20% (6.3 X 5.9mm) Cylindrical 2320mA 2000hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 6SVPC220M
Datasheet download 6SVPC220M.pdf
Request Quotation for 6SVPC220M
6SVPC220M Specifications
Part Number 6SVPC220M
Leakage Current
Voltage(DC) 6.3 V
Tolerance 20 %
Pin Count 2
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 6.3 X 5.9
Mounting Surface Mount
Ripple Current 2320 mA
Capacitance Value 220 uF
Max Processing Temp 250|260
Construction Cylindrical
Lifetime 2000 hr
Equivalent Series Resistance 0.027 Ohm
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.9 mm