HHXD250ARA271MJA0G Nippon ChemiCon
HHXD250ARA271MJA0G Images
Please contact us for more photos of HHXD250ARA271MJA0G
Part Number HHXD250ARA271MJA0G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 270uF 25V 20% (10 X 10mm) SMD Cylindrical 0.02 Ohm 2500mA 5000hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level HHXD250ARA271MJA0G
Datasheet download HHXD250ARA271MJA0G.pdf
Request Quotation for HHXD250ARA271MJA0G
HHXD250ARA271MJA0G Specifications
Part Number HHXD250ARA271MJA0G
Pin Count 2
Lead Finish Tin|Bismuth
Rad Hard No
Capacitance Value 270 uF
Package Dimensions 10 x 10 mm
Construction Cylindrical
Ripple Current 2500 mA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Tolerance 20 %
Mounting Surface Mount
Equivalent Series Resistance 0.02 Ohm
Lifetime 5000 hr
Package/Case 10 X 10
Leakage Current 67.5@2Min uA
Product Diameter 10 mm
Product Height 10 mm