UWT1A151MCL1GS Nichicon
UWT1A151MCL1GS Images
Please contact us for more photos of UWT1A151MCL1GS
Part Number UWT1A151MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 10V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 86mA 1000h 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UWT1A151MCL1GS
Datasheet download UWT1A151MCL1GS.pdf
Request Quotation for UWT1A151MCL1GS
UWT1A151MCL1GS Specifications
Part Number UWT1A151MCL1GS
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Max Processing Temp 250
Capacitance Value 150 uF
Ripple Current 86 mA
Lifetime 1000 hr
Rad Hard No
Package/Case 6.3 X 5.8
Tolerance 20 %
Leakage Current 3@2Min uA
Product Dimensions 5.8 mm
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 10 V
Construction Cylindrical
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm