EEFSX0J121E7 Panasonic
EEFSX0J121E7 Images
Please contact us for more photos of EEFSX0J121E7
Part Number EEFSX0J121E7
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 120uF 6.3V 20% (7.3 X 4.3 X 1.9mm) SMD 0.007 Ohm 3500mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFSX0J121E7
Datasheet download EEFSX0J121E7.pdf
Request Quotation for EEFSX0J121E7
EEFSX0J121E7 Specifications
Part Number EEFSX0J121E7
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 240
Capacitance Value 120 uF
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Equivalent Series Resistance 0.007 Ohm
Voltage(DC) 6.3 V
Package/Case 7.3 X 4.3 X 1.9
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.9 mm
Rad Hard No
Ripple Current 3500 mA
Tolerance 20 %
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.9 mm
Product Length 7.3 mm