EEFCX0J221R Panasonic
EEFCX0J221R Images
Please contact us for more photos of EEFCX0J221R
Part Number EEFCX0J221R
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 6.3V 20% (7.3 X 4.3 X 1.9mm) Flat 0.015 Ohm 5100mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed Carrier T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFCX0J221R
Datasheet download EEFCX0J221R.pdf
Request Quotation for EEFCX0J221R
EEFCX0J221R Specifications
Part Number EEFCX0J221R
Ripple Current 5100 mA
Construction Flat
Capacitance Value 220 uF
Mounting Surface Mount
Leakage Current 138.6@2Min uA
Equivalent Series Resistance 0.015 Ohm
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.9
Voltage(DC) 6.3 V
Package/Case 7.3 X 4.3 X 1.9
Tolerance 20 %
Pin Count 2
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.9 mm
Product Length 7.3 mm