16SEP150MT Panasonic
16SEP150MT Images
Please contact us for more photos of 16SEP150MT
Part Number 16SEP150MT
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 16V 20% (10 X 8mm) Radial Cylindrical 5mm 3020mA 3000hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16SEP150MT
Datasheet download 16SEP150MT.pdf
Request Quotation for 16SEP150MT
16SEP150MT Specifications
Part Number 16SEP150MT
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 16 V
Construction Cylindrical
Tolerance 20 %
Equivalent Series Resistance 0.03 Ohm
Rad Hard No
Pin Count 2
Leakage Current 480@2Min uA
Capacitance Value 150 uF
Mounting Through Hole
Ripple Current 3020 mA
Termination Style Radial
Supplier Package Radial
Lead Pitch For Radial 5 mm
Package/Case 10 X 8(Max)
Max Processing Temp 250|260
Product Diameter 10 mm