UPW1V681MHD1TD Nichicon
UPW1V681MHD1TD Images
Please contact us for more photos of UPW1V681MHD1TD
Part Number UPW1V681MHD1TD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 680uF 35V 20% (12.5 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 1660mA 7000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UPW1V681MHD1TD
Datasheet download UPW1V681MHD1TD.pdf
Request Quotation for UPW1V681MHD1TD
UPW1V681MHD1TD Specifications
Part Number UPW1V681MHD1TD
Lead Finish Tin
Product Dimensions 12.5 x 20
Construction Aluminum Cylindrical Can
Ripple Current 1660 mA
Leakage Current 714@1Min uA
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 35 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Capacitance Value 680 uF
Supplier Package Radial
Termination Style Radial
Package/Case 12.5 X 20
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 20 mm