EEFHE0J151R Panasonic
EEFHE0J151R Images
Please contact us for more photos of EEFHE0J151R
Part Number EEFHE0J151R
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 6.3V 20% (7.3 X 4.3 X 4.2mm) SMD 0.012 Ohm 3000mA 1000 hr 125\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFHE0J151R
Datasheet download EEFHE0J151R.pdf
Request Quotation for EEFHE0J151R
EEFHE0J151R Specifications
Part Number EEFHE0J151R
Ripple Current 3000 mA
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin
Package/Case 7.3 X 4.3 X 4.2
Leakage Current 94.5@2Min uA
Max Processing Temp 240
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 4.2 mm
Capacitance Value 150 uF
Operating Temperature -40 to 125 °C
Voltage(DC) 6.3 V
Rad Hard No
Equivalent Series Resistance 0.012 Ohm
Tolerance 20 %
Product Depth 4.3 mm
Product Height 4.2 mm
Product Length 7.3 mm