EEUFR1H101B Panasonic
EEUFR1H101B Images
Please contact us for more photos of EEUFR1H101B
Part Number EEUFR1H101B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial 5mm 870mA 6000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1H101B
Datasheet download EEUFR1H101B.pdf
Request Quotation for EEUFR1H101B
EEUFR1H101B Specifications
Part Number EEUFR1H101B
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Pitch For Radial 5 mm
Mounting Through Hole
Lead Finish Tin
Capacitance Value 100 uF
Product Dimensions 11.5 mm
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Ripple Current 870 mA
Leakage Current 50@2Min uA
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Package/Case 8 X 11.5
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm