EEFCD0J470R Panasonic
EEFCD0J470R Images
Please contact us for more photos of EEFCD0J470R
Part Number EEFCD0J470R
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 6.3V 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 0.018 Ohm 2500mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFCD0J470R
Datasheet download EEFCD0J470R.pdf
Request Quotation for EEFCD0J470R
EEFCD0J470R Specifications
Part Number EEFCD0J470R
Mounting Surface Mount
Ripple Current 2500 mA
Lead Finish Tin
Operating Temperature -40 to 105 °C
Type Flat
Capacitance Value 47 uF
Max Processing Temp 240
Leakage Current 3@2Min uA
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.8 mm
Voltage(DC) 6.3 V
Rad Hard No
Equivalent Series Resistance 0.018 Ohm
Tolerance 20 %
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.8 mm
Product Length 7.3 mm