EEUFM1V221B Panasonic
EEUFM1V221B Images
Please contact us for more photos of EEUFM1V221B
Part Number EEUFM1V221B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 35V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 1290mA 4000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1V221B
Datasheet download EEUFM1V221B.pdf
Request Quotation for EEUFM1V221B
EEUFM1V221B Specifications
Part Number EEUFM1V221B
Capacitance Value 220 uF
Leakage Current 77@2Min uA
Operating Temperature -40 to 105 °C
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 35 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Package/Case 10 X 12.5
Product Dimensions 12.5 mm
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Ripple Current 1290 mA
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm