ECA1CM100 Panasonic
ECA1CM100 Images
Please contact us for more photos of ECA1CM100
Part Number ECA1CM100
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 16V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 30mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1CM100
Datasheet download ECA1CM100.pdf
Request Quotation for ECA1CM100
ECA1CM100 Specifications
Part Number ECA1CM100
Ripple Current 30 mA
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 2 mm
Rad Hard No
Leakage Current 3@2Min uA
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Package/Case 5 X 11
Product Dimensions 11 mm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Capacitance Value 10 uF
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 16 V
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm