EKXJ401ELL181MM45S Nippon ChemiCon
EKXJ401ELL181MM45S Images
Please contact us for more photos of EKXJ401ELL181MM45S
Part Number EKXJ401ELL181MM45S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 180uF 400V \u00b120% (18 X 45mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1095mA 12000hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKXJ401ELL181MM45S
Datasheet download EKXJ401ELL181MM45S.pdf
Request Quotation for EKXJ401ELL181MM45S
EKXJ401ELL181MM45S Specifications
Part Number EKXJ401ELL181MM45S
Operating Temperature -40 to 105 °C
Leakage Current 2980@1Min|1465@5Min uA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Tolerance ±20 %
Mounting Through Hole
Package/Case 18 X 45
Termination Style Radial
Lifetime 12000 hr
Pin Count 2
Ripple Current 1095 mA
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 400 Vdc
Package Dimensions 18 x 45 mm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Capacitance Value 180 uF
Product Diameter 18 mm
Product Height 45 mm