EEUEE2D470 Panasonic
EEUEE2D470 Images
Please contact us for more photos of EEUEE2D470
Part Number EEUEE2D470
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 200V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1100mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUEE2D470
Datasheet download EEUEE2D470.pdf
Request Quotation for EEUEE2D470
EEUEE2D470 Specifications
Part Number EEUEE2D470
Lead Pitch For Radial 5 mm
Capacitance Value 47 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Ripple Current 1100 mA
Operating Temperature -25 to 105 °C
Lead Finish Tin
Leakage Current 574@2Min uA
Mounting Through Hole
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Voltage(DC) 200 V
Package/Case 12.5 X 20
Termination Style Radial
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 20 mm