16SVP22M Panasonic
16SVP22M Images
Please contact us for more photos of 16SVP22M
Part Number 16SVP22M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 16V 20% (5 X 5.9mm) Cylindrical 1060mA 2000hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16SVP22M
Datasheet download 16SVP22M.pdf
Request Quotation for 16SVP22M
16SVP22M Specifications
Part Number 16SVP22M
Mounting Surface Mount
Ripple Current 1060 mA
Construction Cylindrical
Lifetime 2000 hr
Capacitance Value 22 uF
Package/Case 5 X 5.9
Voltage(DC) 16 V
Max Processing Temp 250|260
Operating Temperature -55 to 105 °C
Equivalent Series Resistance 0.09 Ohm
Leakage Current
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.9 mm