EEEHC1H330P Panasonic
EEEHC1H330P Images
Please contact us for more photos of EEEHC1H330P
Part Number EEEHC1H330P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 33uF 50V 20% (8 X 10.2mm) SMD 91mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEHC1H330P
Datasheet download EEEHC1H330P.pdf
Request Quotation for EEEHC1H330P
EEEHC1H330P Specifications
Part Number EEEHC1H330P
Package/Case 8 X 10.2
Capacitance Value 33 uF
Mounting Surface Mount
Ripple Current 91 mA
Operating Temperature -40 to 105 °C
Leakage Current 16.5@2Min uA
Construction Cylindrical
Lead Finish Tin/Bismuth
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 10.2 mm
Max Processing Temp 235
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm