UVR1H100MDD Nichicon
UVR1H100MDD Images
Please contact us for more photos of UVR1H100MDD
Part Number UVR1H100MDD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 60mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UVR1H100MDD
Datasheet download UVR1H100MDD.pdf
Request Quotation for UVR1H100MDD
UVR1H100MDD Specifications
Part Number UVR1H100MDD
Lead Pitch For Radial 2 mm
Ripple Current 60 mA
Voltage(DC) 50 V
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
Package/Case 5 X 11
Leakage Current 4@1Min|3@2Min uA
Mounting Through Hole
Capacitance Value 10 uF
Product Dimensions 11 mm
Type Radial
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm