ECA1AHG102 Panasonic
ECA1AHG102 Images
Please contact us for more photos of ECA1AHG102
Part Number ECA1AHG102
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 10V 20% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 460mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1AHG102
Datasheet download ECA1AHG102.pdf
Request Quotation for ECA1AHG102
ECA1AHG102 Specifications
Part Number ECA1AHG102
Construction Aluminum Cylindrical Can
Capacitance Value 1000 uF
Ripple Current 460 mA
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 10 V
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 5 mm
Package/Case 10 X 12.5
Product Dimensions 12.5 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Leakage Current 100@2Min uA
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm