| Part Number | EEVFK1J151Q |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 336020 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 150uF 63V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 800mA 5000 hr 105\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEVFK1J151Q |
| Datasheet download |
| Part Number | EEVFK1J151Q |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Construction | Cylindrical |
| Leakage Current | 94.5@2Min uA |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Voltage(DC) | 63 V |
| Capacitance Value | 150 uF |
| Product Dimensions | 13.5 mm |
| Package/Case | 12.5 X 13.5 |
| Rad Hard | No |
| Ripple Current | 800 mA |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 230 |
| Product Diameter | 12.5 mm |
| Product Height | 13.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEVFK1J151Q |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nichicon | Cap Aluminum 330uF 16V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 370mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for UVR1C331MPD.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 68uF 100V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 500mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK2A680AQ.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 16V 20% Radial 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1CHG470.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCESMQ401VSN561MA35S CAPACITOR SNAP-IN Download PDF datasheet for ESMQ401VSN561MA35S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 22uF 25V \u00b120% (6.3 X 4.4mm) Cylindrical 0.045 Ohm 2350mA 3000hr 105\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for APXG250ARA220MF45G.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCAPSC6R3EC3561MH081 CAPACITOR (HF) - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1500uF 16V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 1100mA 5000h 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEVFK1C152Q.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCHHSC630ELL101MJC5S CAPACITOR CM2 (10X Download PDF datasheet for HHSC630ELL101MJC5S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 1500uF 100V \u00b120% (22 X 35mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 2410mA 2000hr 85\u00b0C Download PDF datasheet for ESMH101VSN152MP35W.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 50V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 0.23 Ohm 600mA 2000 hr 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEVTG1H331Q.pdf |