EKY-160ELL331MHB5D Nippon ChemiCon
EKY-160ELL331MHB5D Images
Please contact us for more photos of EKY-160ELL331MHB5D
Part Number EKY-160ELL331MHB5D
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 16V \u00b120% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 0.13 Ohm 640mA 7000hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKY-160ELL331MHB5D
Datasheet download EKY-160ELL331MHB5D.pdf
Request Quotation for EKY-160ELL331MHB5D
EKY-160ELL331MHB5D Specifications
Part Number EKY-160ELL331MHB5D
Pin Count 2
Lifetime 7000 hr
Lead Finish Tin|Bismuth
Maximum Processing Temperature 260 °C
Supplier Package Radial
Rad Hard No
Voltage(DC) 16 Vdc
Capacitance Value 330 uF
Construction Aluminum Cylindrical Can
Package/Case 8 X 11.5
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Leakage Current 52.8@2Min uA
Ripple Current 640 mA
Equivalent Series Resistance 0.13 Ohm
Operating Temperature -40 to 105 °C
Tolerance ±20 %
Package Dimensions 8 x 11.5 mm
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm