EEFUE0J221R Panasonic
EEFUE0J221R Images
Please contact us for more photos of EEFUE0J221R
Part Number EEFUE0J221R
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 6.3V 20% (7.3 X 4.3 X 4.2mm) SMD 0.015 Ohm 3000mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFUE0J221R
Datasheet download EEFUE0J221R.pdf
Request Quotation for EEFUE0J221R
EEFUE0J221R Specifications
Part Number EEFUE0J221R
Ripple Current 3000 mA
Construction Flat
Capacitance Value 220 uF
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 240
Package/Case 7.3 X 4.3 X 4.2
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Equivalent Series Resistance 0.015 Ohm
Lifetime 1000 hr
Rad Hard No
Voltage(DC) 6.3 V
Tolerance 20 %
Leakage Current 3@2Min uA
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 4.2 mm
Product Depth 4.3 mm
Product Height 4.2 mm
Product Length 7.3 mm