| Part Number | EEUFC2A100 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 762290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 10uF 100V 20% Radial 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFC2A100 |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFC2A100 |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Termination Style | Radial |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Leakage Current | 10@2Min uA |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Capacitance Value | 10 uF |
| Replacement Part Number | PART-EEUFC2A100 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | NCCEMVE250ADA221MHA0G CAPACITOR SMD (8X1 Download PDF datasheet for EMVE250ADA221MHA0G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 2200uF 35V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1260mA 2000h 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECA1VHG222B.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 100uF 16V 20% (5 X 11mm) Radial 2.5mm 160mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for UVR1C101MDD1TD.pdf |
|
Nippon ChemiCon | CAPACITOR SNAP-IN (30X40) 400V 470UF - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 50V 20% (10 X 10.2mm) SMD 100mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHA1H470P.pdf |
|
Panasonic | CAP-ELE-330MFD 6.3V 20% - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 35V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 290mA 1000h 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFC1V470H.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 100uF 35V \u00b120% (6.3 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 0.17 Ohm 700mA 7000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EKZN350ETC101MF11D.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 470uF 50V 20% (18 X 15mm) Radial 7.5mm 1170mA 5000h 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for UPM1H471MHD6.pdf |
|
Nichicon | CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL Download PDF datasheet for UHW1V681MPD.pdf |