4SVP560M Panasonic
4SVP560M Images
Please contact us for more photos of 4SVP560M
Part Number 4SVP560M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 560uF 4V 20% (8 X 11.9mm) Cylindrical 4520mA 2000hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 4SVP560M
Datasheet download 4SVP560M.pdf
Request Quotation for 4SVP560M
4SVP560M Specifications
Part Number 4SVP560M
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 560 uF
Ripple Current 4520 mA
Equivalent Series Resistance 0.013 Ohm
Construction Cylindrical
Max Processing Temp 250|260
Lifetime 2000 hr
Package/Case 8 X 11.9
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 4 V
Leakage Current
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Pin Count 2
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.9 mm