EEETK1E101P Panasonic
EEETK1E101P Images
Please contact us for more photos of EEETK1E101P
Part Number EEETK1E101P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 25V 20% (8 X 10.2mm) SMD 0.3 Ohm 197mA 3000h 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEETK1E101P
Datasheet download EEETK1E101P.pdf
Request Quotation for EEETK1E101P
EEETK1E101P Specifications
Part Number EEETK1E101P
Leakage Current 25@2Min uA
Package/Case 8 X 10.2
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 25 V
Capacitance Value 100 uF
Ripple Current 197 mA
Equivalent Series Resistance 0.3 Ohm
Operating Temperature -40 to 125 °C
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Max Processing Temp 235
Product Dimensions 10.2 mm
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm