EEEHC1H101P Panasonic
EEEHC1H101P Images
Please contact us for more photos of EEEHC1H101P
Part Number EEEHC1H101P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 50V 20% (10 X 10.2mm) SMD 160mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEHC1H101P
Datasheet download EEEHC1H101P.pdf
Request Quotation for EEEHC1H101P
EEEHC1H101P Specifications
Part Number EEEHC1H101P
Lead Finish Tin/Bismuth
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 100 uF
Leakage Current 50@2Min uA
Max Processing Temp 235
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Product Dimensions 10.2 mm
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Operating Temperature -40 to 105 °C
Package/Case 10 X 10.2
Ripple Current 160 mA
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm