| Part Number | UUD1A470MCL1GS |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Quantity in stock | 392790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 47uF 10V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 230mA 2000 hr 105\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | UUD1A470MCL1GS |
| Datasheet download |
| Part Number | UUD1A470MCL1GS |
|---|---|
| Voltage(DC) | 10 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 5.8 mm |
| Capacitance Value | 47 uF |
| Rad Hard | No |
| Leakage Current | 4.7@2Min uA |
| Package/Case | 6.3 X 5.8 |
| Ripple Current | 230 mA |
| Construction | Cylindrical |
| Lead Finish | Tin/Bismuth |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Max Processing Temp | 250 |
| Tolerance | 20 % |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Height | 5.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-UUD1A470MCL1GS |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 56uF 50V \u00b120% (6.3 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 0.14 Ohm 385mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EKZE500ETD560MF11D.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCELXZ250ELL821MJ25S CAPACITOR CM2 (10X Download PDF datasheet for ELXZ250ELL821MJ25S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 50V 20% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 400mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1HM221.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 680uF 25V \u00b120% (12.5 X 15mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.049 Ohm 1450mA 10000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EKY-250ETD681MK15S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 3.3uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 25mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECEA1HN3R3U.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 25V 20% (8 X 15mm) Radial 3.5mm 730mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1E331L.pdf |
|
Panasonic | CAP ALU 150UF 10V 20PERCENT CASE F8 - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 680uF 35V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 2600mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFM1V681B.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 390uF 6.3V \u00b120% (8 X 6.7mm) Cylindrical 0.014 Ohm 3950mA 15000hr 105\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for APXE6R3ARA391MH70G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 25V 20% (4 X 7mm) Radial 1.5mm 28mA 1000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECEA1EKA100.pdf |