UVR1J221MPD1TD Nichicon
UVR1J221MPD1TD Images
Please contact us for more photos of UVR1J221MPD1TD
Part Number UVR1J221MPD1TD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 63V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 490mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level UVR1J221MPD1TD
Datasheet download UVR1J221MPD1TD.pdf
Request Quotation for UVR1J221MPD1TD
UVR1J221MPD1TD Specifications
Part Number UVR1J221MPD1TD
Package/Case 10 X 16
Lifetime 2000 hr
Termination Style Radial
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 63 V
Lead Finish Matte Tin
Capacitance Value 220 uF
Ripple Current 490 mA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Mounting Through Hole
Product Dimensions 16 mm
Leakage Current 4@1Min|3@2Min uA
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm