| Part Number | ECEA1HN3R3U |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 396570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 3.3uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 25mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECEA1HN3R3U |
| Datasheet download |
| Part Number | ECEA1HN3R3U |
|---|---|
| Package/Case | 5 X 11 |
| Leakage Current | 7.95@5Min uA |
| Product Dimensions | 11 mm |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Lead Finish | Tin |
| Lifetime | 2000 hr |
| Capacitance Value | 3.3 uF |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Pitch For Radial | 2 mm |
| Termination Style | Radial |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Rad Hard | No |
| Ripple Current | 25 mA |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Diameter | 5 mm |
| Product Height | 11 mm |
| Replacement Part Number | PART-ECEA1HN3R3U |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 35V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 197mA 2000h 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEETPV470XAP.pdf |
|
Sanyo | SMD E-CAP, 16V 680UF 10 X 10 Download PDF datasheet for 16CE680KX.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 100uF 16V \u00b120% (6.3 X 5.8mm) Cylindrical 1.1 Ohm 140mA 5000hr 105\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for EMZK160ADA101MF61G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 10V 20% (8 X 10.2mm) SMD 0.08 Ohm 850mA 2000h 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFT1A102AP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKXJ351ELL181MMP1S CM2 CAPACITOR Download PDF datasheet for EKXJ351ELL181MMP1S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZG6R3ELL901MJ09S CAPACITOR CM2 (10X - |
|
TDK | Cap Aluminum 220uF 400V 20% (30 X 30mm) Snap-In 10mm 1000mA 3000h 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B43254C9227M000.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 100V 20% (10 X 10.2mm) SMD 65mA 1000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHA2A330P.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 22uF 50V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD Cylindrical 165mA 2000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EMZA500ADA220MF61G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 63V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 535mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1J101.pdf |