ECA1EHG470B Panasonic
ECA1EHG470B Images
Please contact us for more photos of ECA1EHG470B
Part Number ECA1EHG470B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 25V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 91mA 1000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1EHG470B
Datasheet download ECA1EHG470B.pdf
Request Quotation for ECA1EHG470B
ECA1EHG470B Specifications
Part Number ECA1EHG470B
Voltage(DC) 25 V
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 5 X 11
Leakage Current 11.75@2Min uA
Product Dimensions 11 mm
Mounting Through Hole
Ripple Current 91 mA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Capacitance Value 47 uF
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm