16ZLH100MEFC5X11 RUBYCON
16ZLH100MEFC5X11 Images
Please contact us for more photos of 16ZLH100MEFC5X11
Part Number 16ZLH100MEFC5X11
Manufacturer RUBYCON
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 16V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 345mA 6000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16ZLH100MEFC5X11
Datasheet download 16ZLH100MEFC5X11.pdf
Request Quotation for 16ZLH100MEFC5X11
16ZLH100MEFC5X11 Specifications
Part Number 16ZLH100MEFC5X11
Package/Case 5 X 11
Product Dimensions 11 mm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Ripple Current 345 mA
Lead Finish Tin
Operating Temperature -40 to 105 °C
Voltage(DC) 16 V
Mounting Through Hole
Capacitance Value 100 uF
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 2 mm
Max Processing Temp 260
Leakage Current 3@2Min uA
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm