EKMG101ELL331ML25S Nippon ChemiCon
EKMG101ELL331ML25S Images
Please contact us for more photos of EKMG101ELL331ML25S
Part Number EKMG101ELL331ML25S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 100V \u00b120% (16 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 540mA 1000hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKMG101ELL331ML25S
Datasheet download EKMG101ELL331ML25S.pdf
Request Quotation for EKMG101ELL331ML25S
EKMG101ELL331ML25S Specifications
Part Number EKMG101ELL331ML25S
Construction Aluminum Cylindrical Can
Leakage Current 990@1Min uA
Voltage(DC) 100 Vdc
Ripple Current 540 mA
Lifetime 1000 hr
Tolerance ±20 %
Mounting Through Hole
Termination Style Radial
Pin Count 2
Package/Case 16 X 25
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Rad Hard No
Supplier Package Radial
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 330 uF
Package Dimensions 16 x 25 mm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm