16SEP330M+T Panasonic
16SEP330M+T Images
Please contact us for more photos of 16SEP330M+T
Part Number 16SEP330M+T
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 16V 20% (10 X 13mm) Radial Cylindrical 5mm 4720mA 3000hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16SEP330M+T
Datasheet download 16SEP330M+T.pdf
Request Quotation for 16SEP330M+T
16SEP330M+T Specifications
Part Number 16SEP330M+T
Equivalent Series Resistance 0.016 Ohm
Voltage(DC) 16 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Termination Style Radial
Ripple Current 4720 mA
Construction Cylindrical
Rad Hard No
Package/Case 10 X 13(Max)
Leakage Current 792@2Min uA
Pin Count 2
Mounting Through Hole
Supplier Package Radial
Max Processing Temp 250|260
Capacitance Value 330 uF
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 10 mm