UVR2W2R2MPD Nichicon
UVR2W2R2MPD Images
Please contact us for more photos of UVR2W2R2MPD
Part Number UVR2W2R2MPD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2.2uF 450V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 35mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level UVR2W2R2MPD
Datasheet download UVR2W2R2MPD.pdf
Request Quotation for UVR2W2R2MPD
UVR2W2R2MPD Specifications
Part Number UVR2W2R2MPD
Capacitance Value 2.2 uF
Product Dimensions 12.5 mm
Package/Case 10 X 12.5
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -25 to 85 °C
Voltage(DC) 450 V
Lead Finish Matte Tin
Mounting Through Hole
Ripple Current 35 mA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm