10CE220AX Sanyo
10CE220AX Images
Please contact us for more photos of 10CE220AX
Part Number 10CE220AX
Manufacturer Sanyo
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description SMD ECAP 10V 220UF 6.3X7.7 1KHRS -55+105
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 10CE220AX
Datasheet download 10CE220AX.pdf
Request Quotation for 10CE220AX
10CE220AX Specifications
Part Number 10CE220AX
Capacitance Value 220 uF
Voltage(DC) 10 V
Mounting Surface Mount
Ripple Current 280 mA
Construction Cylindrical
Lead Free Yes
Package/Case 6.3 X 7.7
Family CE-AX
Tolerance 20 %
Lifetime 1000 hr
Rad Hard No
Leakage Current 22@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm