EEFUE0G221XE Panasonic
EEFUE0G221XE Images
Please contact us for more photos of EEFUE0G221XE
Part Number EEFUE0G221XE
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 4V 20% (7.3 X 4.3 X 4.2mm) SMD 0.01 Ohm 3500mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFUE0G221XE
Datasheet download EEFUE0G221XE.pdf
Request Quotation for EEFUE0G221XE
EEFUE0G221XE Specifications
Part Number EEFUE0G221XE
Leakage Current 3@2Min uA
Ripple Current 3500 mA
Rad Hard No
Lifetime 1000 hr
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 4.2 mm
Voltage(DC) 4 V
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 220 uF
Package/Case 7.3 X 4.3 X 4.2
Operating Temperature -40 to 105 °C
Equivalent Series Resistance 0.01 Ohm
Lead Finish Tin
Product Depth 4.3 mm
Product Height 4.2 mm
Product Length 7.3 mm