EEFUE0D561ER Panasonic
EEFUE0D561ER Images
Please contact us for more photos of EEFUE0D561ER
Part Number EEFUE0D561ER
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 560uF 2V 20% (7.3 X 4.3 X 4.2mm) SMD 0.012 Ohm 3300mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFUE0D561ER
Datasheet download EEFUE0D561ER.pdf
Request Quotation for EEFUE0D561ER
EEFUE0D561ER Specifications
Part Number EEFUE0D561ER
Construction Flat
Ripple Current 3300 mA
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 2 V
Capacitance Value 560 uF
Package/Case 7.3 X 4.3 X 4.2
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 4.2 mm
Equivalent Series Resistance 0.012 Ohm
Max Processing Temp 260
Leakage Current 3@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Lifetime 1000 hr
Product Depth 4.3 mm
Product Height 4.2 mm
Product Length 7.3 mm