25CE33LXT Sanyo
25CE33LXT Images
Please contact us for more photos of 25CE33LXT
Part Number 25CE33LXT
Manufacturer Sanyo
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description SMD E-CAP 25V 33UF 20% T3 2KH
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 25CE33LXT
Datasheet download 25CE33LXT.pdf
Request Quotation for 25CE33LXT
25CE33LXT Specifications
Part Number 25CE33LXT
Voltage(DC) 25 V
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Leakage Current 8.25@2Min uA
Packaging Tape and Reel
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 33 uF
Package/Case 6.3 X 6
Mounting Surface Mount
Family CE-LX
Ripple Current 250 mA
Lifetime 2000 hr
Construction Cylindrical
Lead Free Yes
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 6 mm