| Part Number | UVR1A471MED |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Quantity in stock | 864090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 470uF 10V 20% (6.3 X 11mm) Radial 2.5mm 350mA 2000h 85\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | UVR1A471MED |
| Datasheet download |
| Part Number | UVR1A471MED |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Leakage Current | 4@1Min|3@2Min uA |
| Mounting | Through Hole |
| Ripple Current | 350 mA |
| Voltage(DC) | 10 V |
| Product Dimensions | 11 mm |
| Lead Pitch For Radial | 2.5 mm |
| Capacitance Value | 470 uF |
| Termination Style | Radial |
| Package/Case | 6.3 X 11 |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Height | 11 mm |
| Replacement Part Number | PART-UVR1A471MED |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 150uF 4V 20% (7.3 X 4.3 X 1.9mm) SMD 0.007 Ohm 3500mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEFSX0G151E7.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 450V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 330mA 8000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUEE2W100U.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 25V 20% Radial 2000h 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1EM470.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 35V 20% (5 X 5.8mm) SMD 0.36 Ohm 240mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEEFP1V220AR.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKMG350ETD471MJ161 CAPACITOR (HF) - |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMVY500ADA220MF55G SMD MVY 50V 22u Download PDF datasheet for EMVY500ADA220MF55G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 6.3V 20% (5 X 5.4mm) SMD 46mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE0JA470SR.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 25V 20% (10 X 10.2mm) SMD 670mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEEFC1E471AP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 220uF 35V \u00b120% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 0.056 Ohm 945mA 8000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EKZM350ETD221MHB5D.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 3.3uF 80V 20% (5 X 5.8mm) SMD 25mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1K3R3R.pdf |