EKXJ201ELL221MM25S Nippon ChemiCon
EKXJ201ELL221MM25S Images
Please contact us for more photos of EKXJ201ELL221MM25S
Part Number EKXJ201ELL221MM25S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 200V \u00b120% (18 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1050mA 12000hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKXJ201ELL221MM25S
Datasheet download EKXJ201ELL221MM25S.pdf
Request Quotation for EKXJ201ELL221MM25S
EKXJ201ELL221MM25S Specifications
Part Number EKXJ201ELL221MM25S
Termination Style Radial
Pin Count 2
Lifetime 12000 hr
Mounting Through Hole
Capacitance Value 220 uF
Maximum Processing Temperature 260 °C
Supplier Package Radial
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Rad Hard No
Package/Case 18 X 25
Tolerance ±20 %
Construction Aluminum Cylindrical Can
Operating Temperature -40 to 105 °C
Package Dimensions 18 x 25 mm
Ripple Current 1050 mA
Voltage(DC) 200 Vdc
Leakage Current 1860@1Min|905@5Min uA
Product Diameter 18 mm
Product Height 25 mm