EEUFC1E102B Panasonic
EEUFC1E102B Images
Please contact us for more photos of EEUFC1E102B
Part Number EEUFC1E102B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 25V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1655mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1E102B
Datasheet download EEUFC1E102B.pdf
Request Quotation for EEUFC1E102B
EEUFC1E102B Specifications
Part Number EEUFC1E102B
Voltage(DC) 25 V
Package/Case 12.5 X 20
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Ripple Current 1655 mA
Leakage Current 250@2Min uA
Capacitance Value 1000 uF
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 20 mm