| Part Number | EEUFC1A332 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 641040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 3300uF 10V 20% (12.5 X 30mm) Radial 5mm 2310mA 5000h 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFC1A332 |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFC1A332 |
|---|---|
| Leakage Current | 330@2Min uA |
| Capacitance Value | 3300 uF |
| Voltage(DC) | 10 V |
| Lead Finish | Tin |
| Package/Case | 12.5 X 30 |
| Product Dimensions | 30 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Termination Style | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Rad Hard | No |
| Ripple Current | 2310 mA |
| Product Diameter | 12.5 mm |
| Product Height | 30 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFC1A332 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 68uF 450V \u00b120% (18 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 8000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKXG451ELL680MM25S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 47uF 63V \u00b120% (8 X 12mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 0.47 Ohm 274mA 3000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ELXY630ELL470MH12D.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 120uF 20V 20% (6.3 X 5.9mm) Cylindrical 3200mA 5000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 20SVPF120M.pdf |
|
Nichicon | NCHUWJ1H010MCL1GB Download PDF datasheet for UWJ1H010MCL1GB.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 16V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 105mA 1000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHAC221XAP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 16V 20% (8 X 6.2mm) SMD 230mA 1000h 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEEFC1C101P.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-500ETD220ME111 CAPACITOR (HF) - |
|
Nichicon | Cap Aluminum 220uF 16V 20% (10 X 10mm) SMD 330mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for UUX1C221MNL1GS.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 100uF 100V \u00b120% (10 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKY-101ELL101MJ20S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 150uF 16V 20% (6.3 X 5.5mm) Radial Cylindrical 2.5mm 2590mA 5000hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for 16SEPF150M+TSS.pdf |