ECA2CM4R7 Panasonic
ECA2CM4R7 Images
Please contact us for more photos of ECA2CM4R7
Part Number ECA2CM4R7
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 4.7uF 160V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 78mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA2CM4R7
Datasheet download ECA2CM4R7.pdf
Request Quotation for ECA2CM4R7
ECA2CM4R7 Specifications
Part Number ECA2CM4R7
Voltage(DC) 160 V
Leakage Current 55.12@2Min uA
Tolerance 20 %
Operating Temperature -25 to 85 °C
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Ripple Current 78 mA
Package/Case 6.3 X 11.2
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Rad Hard No
Capacitance Value 4.7 uF
Termination Style Radial
Max Processing Temp 250 to 260
Product Dimensions 11.2 mm
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm