EEEFC1C100AR Panasonic
EEEFC1C100AR Images
Please contact us for more photos of EEEFC1C100AR
Part Number EEEFC1C100AR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 16V 20% (4 X 5.4mm) SMD 60mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFC1C100AR
Datasheet download EEEFC1C100AR.pdf
Request Quotation for EEEFC1C100AR
EEEFC1C100AR Specifications
Part Number EEEFC1C100AR
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 5.4 mm
Leakage Current 3@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Ripple Current 60 mA
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 10 uF
Construction Cylindrical
Operating Temperature -40 to 105 °C
Package/Case 4 X 5.4
Voltage(DC) 16 V
Product Diameter 4 mm
Product Height 5.4 mm