ESMM401VSN271MR30S Nippon ChemiCon
ESMM401VSN271MR30S Images
Please contact us for more photos of ESMM401VSN271MR30S
Part Number ESMM401VSN271MR30S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 270uF 400V \u00b120% (30 X 30mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1820mA 3000hr 85\u00b0C
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ESMM401VSN271MR30S
Datasheet download ESMM401VSN271MR30S.pdf
Request Quotation for ESMM401VSN271MR30S
ESMM401VSN271MR30S Specifications
Part Number ESMM401VSN271MR30S
Operating Temperature -25 to 85 °C
Mounting Through Hole
Pin Count 2
Package/Case 30 X 30
Rad Hard No
Maximum Processing Temperature 260 °C
Voltage(DC) 400 Vdc
Capacitance Value 270 uF
Termination Style Snap-In
Lead Finish Tin
Ripple Current 1820 mA
Lead Pitch For Radial 10 mm
Tolerance ±20 %
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lifetime 3000 hr
Package Dimensions 30 x 30 mm
Leakage Current 985.9@5Min uA
Product Diameter 30 mm
Product Height 30 mm