EEE-FK1C472AM Panasonic
EEE-FK1C472AM Images
Please contact us for more photos of EEE-FK1C472AM
Part Number EEE-FK1C472AM
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 4700uF 16V 20% (18 X 16.5mm) SMD 2060mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE-FK1C472AM
Datasheet download EEE-FK1C472AM.pdf
Request Quotation for EEE-FK1C472AM
EEE-FK1C472AM Specifications
Part Number EEE-FK1C472AM
Capacitance Value 4700 uF
Product Dimensions 16.5 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 752@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 245
Construction Cylindrical
Package/Case 18 X 16.5
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 16 V
Ripple Current 2060 mA
Product Diameter 18 mm
Product Height 16.5 mm