50CE330KX+D Sanyo
50CE330KX+D Images
Please contact us for more photos of 50CE330KX+D
Part Number 50CE330KX+D
Manufacturer Sanyo
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 50V 20% (12.5 X 13.5mm) Cylindrical 800mA 2000 hr 105\u00b0C
ROHS Compliant Yes
MSL Level 50CE330KX+D
Datasheet download 50CE330KX+D.pdf
Request Quotation for 50CE330KX+D
50CE330KX+D Specifications
Part Number 50CE330KX+D
Lifetime 2000 hr
Capacitance Value 330 uF
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Package/Case 12.5 X 13.5
Ripple Current 800 mA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package Dimensions 12.5 x 13.5 mm
Leakage Current 165@2Min uA
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 13.5 mm