ECA0JHG221 Panasonic
ECA0JHG221 Images
Please contact us for more photos of ECA0JHG221
Part Number ECA0JHG221
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 6.3V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 140mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA0JHG221
Datasheet download ECA0JHG221.pdf
Request Quotation for ECA0JHG221
ECA0JHG221 Specifications
Part Number ECA0JHG221
Package/Case 5 X 11
Capacitance Value 220 uF
Product Dimensions 11 mm
Mounting Through Hole
Max Processing Temp 250 to 260
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lead Finish Tin
Leakage Current 13.86@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 6.3 V
Lead Pitch For Radial 2 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Ripple Current 140 mA
Tolerance 20 %
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm