EEE1CA470WR Panasonic
EEE1CA470WR Images
Please contact us for more photos of EEE1CA470WR
Part Number EEE1CA470WR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 16V 20% (5 X 5.4mm) SMD 39mA 1000 hr 85\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE1CA470WR
Datasheet download EEE1CA470WR.pdf
Request Quotation for EEE1CA470WR
EEE1CA470WR Specifications
Part Number EEE1CA470WR
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 5.4 mm
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Leakage Current 7.52@2Min uA
Operating Temperature -40 to 85 °C
Package/Case 5 X 5.4
Mounting Surface Mount
Ripple Current 39 mA
Capacitance Value 47 uF
Voltage(DC) 16 V
Construction Cylindrical
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.4 mm